W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, wykonywaną w domowym zaciszu. Wychodząc naprzeciw nowej dla wielu sytuacji podpowiadamy, jak zaplanować biuro w domu, w przestrzeni niewielkiego mieszkania, żeby było funkcjonalne i zapewniało nam odpowiednie warunki do pracy. Jak uniknąć chaosu i urządzić komfortową i  zorganizowaną przestrzeń.

Domowe biuro najczęściej służy tylko jednej, dwóm osobom i nie przewiduje opcji goszczenia ew. kontrahentów. W komfortowej sytuacji są oczywiście właściciele domków jednorodzinnych, bo mają możliwość wydzielenia pomieszczenia na biuro. Do jego adaptacji nie potrzebujemy jednak osobnego pomieszczenia.

Wydzielamy granice

Odpowiednia aranżacja przestrzeni do pracy w domu jest bardzo ważna. Powinny znajdować się tam tylko rzeczy niezbędne do pracy (po to, żeby nie zabierały naszej koncentracji), tak aby po niej można było wstać i ,,zamknąć za sobą drzwi,,. W małych mieszkaniach przestrzeń można podzielić symbolicznie, zdarza się przecież, że pracujemy z sypialni czy salonu. Granice może wyznaczać fototapeta, ciekawa naklejka dekoracyjna na ścianę lub plakat z prostą grafiką zachęcającą nas do pracy, a nie rozpraszającą uwagi. Odgrodzić biuro możemy także przy pomocy regału. Wszystko zależy od układu mieszkania i naszej wyobraźni.  

Wybieramy meble

 W biurze najważniejsze jest oczywiście biurko. Siedzimy przy nim przez dobre kilka godzin dziennie. Jeżeli pracujemy przy komputerze, powinno ono być na tyle duże, żeby pomieścić dokumenty, monitor, klawiaturę, myszkę, laptopa i gadżety, które pomagają nam w pracy. W małych pomieszczeniach sprawdzi się biurko narożne. Sprzęty takie jak drukarka czy skaner mogą stanąć na regale obok biurka, lub jeżeli są bezprzewodowe, w innym pomieszczeniu. Przy biurku spędzamy kilka godzin dzienni, warto więc zadbać o kręgosłup i wybrać porządny fotel biurowy.

Wybieramy dodatki

Poza tapetą, naklejką dekoracyjną, czy plakatami na ścianę w ramkach, które nie dość, że wyznaczają granice naszej przestrzeni biurowej, to stanowią element dekoracyjny, nie zapominajmy o odrobinie zmniejszającej napięcie i stres zieleni. Rośliny doniczkowe ustawione w biurze zdobią wnętrze i korzystnie wpływają na samopoczucie, poprawiają wilgotność powietrza i mogą obniżać poziom promieniowania z urządzeń elektrycznych. Warto zatem zadbać o to, by w naszym biurze znalazły swoje miejsce.